Aktuellt

Sörmlandsleden har tilldelats ett stipendium!

Föreningen Sörmlandsleden har tilldelats Oxelösunds kommuns miljöstipendium! TACK! Vi är så glada och stolta. Läs mer och motiveringen.

Stipendium miljö 10 000 kronor tilldelas föreningen Sörmlandsleden

Motivering: ”Föreningen har gjort betydande insatser för att främja utomhusaktiviteter, naturvård och friluftsliv i regionen och i Oxelösunds kommun. Föreningen lockar kommunens invånare till att vistas i naturen och på det sättet ger besökarna kunskaper och erfarenheter om vår natur. Naturvandringarna tillsammans med våra barn och unga på föreningens leder, ger dem en känsla för att bevara naturen och dess artrikedom. Föreningen har flera fina vandringsleder i såväl Oxelösund som i nära anslutning till kommunen. Föreningen firar 50 år 2023. Ett stipendium ger ett erkännande som stärker föreningens arbete och uppmuntrar till fortsatta insatser.”