Etapp 44:3 Föregående    Nästa
Oxelösund

Etappen är dragen genom Oxelösunds naturområden. Leden tar dig till Femöre, Jogersö, Gamla Oxelösund och våtmarkerna vid Brannäs och vidare till Stjärnholm.
Besökskartor där Sörmlandsleden är inritad finns att hämta på Oxelösunds turistbyrå (Koordinaten).

Samtliga delar är torra och lättgångna. Tavlor med mer information finns utmed leden vid:

Centrum

Färjeläget med servering

Gamla Oxelösund - En historisk plats med anor från 1200-talet. Här finns bygdegården som har varit gästgiveri och krog sedan 1600-talet. Besök även Skärgårdsmuseet och Mästerlotsen

Östersviken - Småbåtshamn, fiskehamn. Utsikt över hamnen och Oxelösund

Parkeringen finns vid NV och södra Femöre - Blandskog, stora ekar, vindpinade tallar. Vid havet finns fina badklippor.
På Femörehuvud finns en 1,7 km lång rundslinga med fin utsikt över havet och farlederna till Oxelösund och Norrköping. Längs slingan finns flera kanoner som tillhör Femörefortet, ett topphemligt fort i berget byggt 1963 och använt till 1998. Fortet är numera museum.
En avstickare till fyrplatsen hör till.

Jogersöbron och Jogersö med camping, bad m m

Våtmarkerna vid Brannäs - Ekologiskt kvävereningsverk med rikt fågel- och djurliv

Stjärnholm Stiftsgård med kyrka, skulpturpark med mera

  Oxelösund   Femörefortet

  2008-08-05

Föreningen Sörmlandsleden, Box 45, 613 21 Oxelösund
Tfn: 0155-355 64
E-post: kansliet@sormlandsleden.se
Hemsida: www.sormlandsleden.se